Po czym poznać, że jesteś za długo we Francji?

Niekoniecznie na serio, ale na pewno prosto z Francji. 10 sygnałów, że jesteś tu za długo.

1. Ser przestał cuchnąć. 

Nie, że już go nie wąchasz albo po prostu jesz i myślisz o Francji. Nie. On po prostu nie śmierdzi. Nawet Munster.

2. Sałaty się nie kroi.

Jak można było tego wcześniej nie zauważyć. Elementary, my Watson! Oh, pardon. C’est elementaire, mon cher Watson. 

3. Chleb to sztuciec.

Służy nie tylko do maczania w herbacie i wciamkiwania go na śniadanie, ale też jest użyteczny wszędzie tam, gdzie nie wypada użyć palca czy bezpośrednio jęzorem wylizywać reszty sosu z garnka. Z niecierpliwością czekasz na możliwość otwieranie chlebem wina.

4. Bułka to chleb!

Bagietki pojawiły się w moim życiu razem ze schodami ruchomymi w L.Eclercu w Olsztynie. Nie polubiłyśmy się. A potem pojechałam do Francji. Kto raz spróbował bagietki… Eh. Amour. 

5. Nie jesteś rozbitkiem

A jednak jesteś w stanie wyżywić się przez tydzień wszystkim, co morze wyrzuci na brzeg. Muszle, skorupiaki, kraby, glony, wodorosty, zdechła mewa… Bon a vomit apetit!

6. Przyłączasz się do strajku.

Śmieci kwitną na ulicy? Nie masz jak dojechać do pracy? Twoja piekarnia jest nieczynna? Dzieci trzeci dzień siedzą w domu? Jesteś w terminalnym stadium kataru ale wszystkie apteki są zamknięte? To na pewno strajk! Zamiast się wściekać, ustawiasz na Facebooku francuską flagę jako zdjęcie profilowe i wrzucasz memy, których nikt nie rozumie (bo są po francusku).

7. Zaczepiasz ludzi na ulicy. W Polsce.

Zdarzyło się, trudno. Każdemu się zdarza zapomnieć. Ale na litość! Jesteś w Polsce. Sąsiad spod szóstki nie wie o co ci chodzi, tyle lat mieszkał spokojnie w 15 piętrowym bloku razem z trzema tysiącami innych ludzi i nikt go nie zaczepiał. Dlaczego mu to robisz, przecież się nie znacie, widujecie się tylko kilka razy w tygodniu. Przestań zagadywać ludzi w windzie, chcesz mieć problemy?

8. Po angielsku mówisz z francuskim akcentem.

Ha, już nie pamiętasz czemu to wydawało ci się zabawne. Smutna prawda jest taka, że wpadając między Francuzów, musisz krakać po angielsku tak, żeby oni zrozumieli. Już łatwiej nauczyć się francuskiego niż próbować komunikacji we franglais.

9. Już się nie dziwisz. Niczemu.

Wszystko jest zamknięte w niedzielę. Tak, centra handlowe też. Nie, nie dziwi cię to. Tak samo jak  dwugodzinna przerwa na lunch, którą wszyscy mają w tym samym czasie, więc chociaż zjadasz swoją kanapkę w piętnaście minut i próbujesz się rozkoszować zielonym smoothie najdłużej jak się da, w wolnym czasie nic nie załatwisz. Chyba że lunch?

Aha. W poniedziałek nic nie załatwisz w banku. Bank w poniedziałek odsypia sobotę.

10. Wtrącasz francuskie słowa do rozmowy.

Rozmowa avec toi przypomina ten moment na imprezie, kiedy ktoś zabiera ci kluczyki i proponuje, że wezwie ci taksówkę. Nie jest źle, przynajmniej wszyscy wiedzą, że umiesz parler en français. A że przy okazji nikt nic nie rozumie. Może to i lepiej, les gens sont cons, czas poszukać nowych znajomych! Merde!

 

A jakie są oznaki mieszkania za długo w Polsce? 


Zapraszam na fanpage na Facebooku i do obserwowania mojego konta na Instagramie. Jeśli spodobał ci się mój wpis – daj mi znać 🙂 To miłe.

Coś podobnego:

Podziel się:
 • Ja znam jeden: jadąc do lekarza na wizytę o 12, przyjeżdżasz już o 8 i czekasz do 19. I wcale cie to nie dziwi 😉

 • hahaha 🙂

 • Agnieszka Moniak

  Alez sie zgadzam z punktem 7!

 • Świetny post! Najbardziej rozśmieszył mnie punkt 6;)

 • Enjoye

  Na szczęście we Francji byliśmy tylko tydzień więc jak jeszcze pojedziemy, to będziemy się radować, że jeszcze nas te punkty nie dotyczą 🙂

 • Haha😂 Chyba gdybym ja mieszkała we Francji to chciałabym zjadać tylko 2 pierwsze kęsy deseru – zgodnie z Francuzki nie tyją😜

 • Oj no jak już ser nie śmierdzi, to zdecydowanie za długo się siedzi we Francji 🙂 Świetny pomysł na wpis, w zabawny sposób przybliżyłas nam troszkę ten kraj 🙂

 • Fajny artykuł 🙂 ciekawe spostrzeżenia

 • nie mieszkam we Francji, a też nigdy nie kroiłam sałaty, zawsze ją rwę na kawałeczki:P

 • No bo sałaty się nie kroi… bo i po co?? 😉

  Rwana jest lepsza i do tego tak zupełnie przy okazji zdrowsza! 🙂

 • 7 mnie rozbroiła 😀 Ależ tęsknię za Polską pod tym względem 🙂 Zawsze jak wracam zagaduje mnie listonosz, większość sąsiadów, nawet panie w sklepie, a przecież ten Lublin to nie wioska, gdzie wszyscy się znają 🙂 Sąsiedzi pytają, na ile wróciłam, jak mi w tej Szwecji. Nowi sąsiedzi zagadują, czy też jestem nowa, że mnie nie znają…
  A w tej pięknej Szwecji, po 1,5 roku mieszkania w tym samym bloku, nie wiem nawet jak wyglądają sąsiedzi z tego samego piętra 😀 Bo nikt nawet nie wyjdzie na klatkę, słysząc, że Ty na niej jesteś. Po co się zmuszać nawet do rzucenia „hej”, skoro można w ogóle uniknąć poznania sąsiada… 😉

 • Agnès Więckowska

  Świetny tekst! 🙂
  Dodałabym jeszcze, że po pracy, szczególnie pod koniec tygodnia, nigdy nie jesteś wystarczająco zmęczony by nie iść boire un verre ze znajomymi. 😉